Δευτέρα 19 Μαρτίου 2012

Αγχωδης νίκη με Γύθειο για τους Δρομεις.......

Την Κυριακή το απόγευμα έλαβε χωρα ενα απο τα λεγόμενα δυνατά παιχνίδια του Α τοπικού πρωταθλήματος ανδρών ,μεταξύ του ενός εκ των διεκδικητων του τίτλου Δρομεα και της πάντα αξιομαχης ,υπολογισιμης και δυνατής ομάδας του Γυθείου.Οι μεν γηπεδούχοι προέρχονταν απο την εκτος έδρας νίκη επι του Ατλα,οι δε φιλοξενούμενοι προέρχονταν απο την απροσδόκητη ήττα στο ίδιο γήπεδο μια αγωνιστική πριν,απο την ουραγό Άμιλλα.Περιθώρια για απώλειες δεν είχε καμία ομάδα και έγινε ένα δυνατο παιχνίδι οπως αναμενόταν.Νίκητες αναδείχθηκαν οι Δρομεις μιας και κατέβασαν στο γήπεδο πλήρη ομάδα και διέθεταν πληθώρα αλλαγών και εναλλακτικών,σε σχέση πάντα με την ομάδα του Γυθείου ,η οποία κατέβηκε χωρίς τρεις βασικους παιχτες της τους οποιους αντικατέστησε με τρεις μικρούς.Ο λόγος είναι προφανής,μιας και τα έξοδα για τη Λακωνικη ομάδα απο τη μια μεριά,η έλλειψη ενδιαφέροντος μιας και δεν υπάρχουν play off απο την άλλη,έχει ως αποτέλεσμα να συμβαίνει αυτο με πολλές ομάδες στο δεύτερο γύρο και ιδίως τις τελευταίες αγωνιστικές του πρωταθλήματος.Παρόλα αυτά το Γύθειο μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι ,αποκοιμιζοντας τους αντιπάλους και έχοντας πιο ορθές λύσεις ,κλείνοντας το Α δεκάλεπτο προηγούμενο 24-17.Το δεύτερο δεκάλεπτο συνεχίστηκε οπως το πρώτο - στο πρώτο του μισό ιδίως- όπου το Γύθειο προηγήθηκε μέχρι και 15 πόντους!!.Κάπου εκει,οι παιχτες του Δρομεα ,βελτίωσαν λιγοντην άμυνα και βρήκαν λύσεις στην επίθεση και με μια αντεπίθεση στα τελευταία λεπτά πριν το ημίχρονο,νεαρής το σκορ πήγαν στα αποδυτήρια,πίσω στο σκορ με 4 πόντους 38-42.Στο τρίτο
δεκάλεπτο το ξύπνημα των γηπεδούχων και η κούραση των λίγων παιχτων του Γυθείου,είχε ως αποτέλεσμα οι Δρομεις να περάσουν μπροστά στο σκορ και να κλείσει το δεκάλεπτο υπέρ τους με 55-51.Στον ίδιο ρυθμό κινήθηκε και το τέταρτο δεκάλεπτο όπου οι Δρομεις συντηρησαν μια διάφορα
,φτάνοντας στο τελικό 72-64.Αξιοσημείωτο είναι πως δυο παιχτες απο κάθε ομάδα έβαλαν σχεδόν
όλους του πόντους .Πιο συκγεκριμενα απο τους Δρομεις οι Βούλγαρης με 32 πόντους και
Παπαχαραλαμπους με 17 πόντους πέτυχαν τους 49 απο τους 72 πόντους της ομάδας τους ,ενώ για το
Γύθειο οι Σταθακος με 29 πόντους και Κατσαρης με 24 πόντους ,πέτυχαν τους 53 απο τους 64
πόντους της ομάδας τους .Απο τους Δρομεις απών ήταν ο Καρδαρας ,ενώ απο το Γύθειο απόντες οι