Δευτέρα 12 Μαρτίου 2012

Συνέχεια επιτυχιών για τους Δρομεις....

Ένα σχετικά εύκολο απόγευμα είχε ο Δρομέας στην Τεντα με αντίπαλο τον Ατλα Καλαμάτας επικρατώντας με σκορ 59-51.Αν και η διάφορα έκλεισε στους 8 πόντους,σε κανένα σημείο του παιχνιδιού ο Δρομέας δεν έχασε τον έλεγχο.Απο το πρώτο δεκάλεπτο οι κυανοκιτρινοι έδειξαν τις διαθέσεις τους και προσπάθησαν να τελειώσουν το παιχνίδι παίρνοντας διάφορα 16 πόντων (6-22).Με την έναρξη του δεύτερου δεκαλεπτου κάτι η χαλάρωση απο την έκταση του σκορ της πρώτης περιόδου απο πλευράς Δρομεων,κάτι το πάθος για τη μείωση του σκορ απο πλευράς Ατλα,είχε ως αποτέλεσμα να κλείσει το ημίχρονο με σκορ 14-29 .ΤΟ τρίτο δεκάλεπτο συνέχισε οπως ακριβώς το δεύτερο και έκλεισε με σκορ 32-38 με τον Ατλα να έχει τα ηνία στο σκορ της περιόδου με επιμέρους σκορ 17-9.Έτσι συνεχίστηκε και το τέταρτο δεκάλεπτο με τον Δρομεα πάντα να έχει τον έλεγχο του αγώνα και να παιρνει τελικά το ροζ φύλλο επικρατώντας με σκορ 59-51 ,βάζοντας έτσι σε περιπέτειες την ομάδα του Ατλα ,σε συνδυασμό πάντα με την εντυπωσιακή νίκη της Άμιλλας επί του Γυθείου στην Τρίπολη το ίδιο απόγευμα.
Γενικά, το σκορ θα μπορούσε να έχει πάρει μεγαλύτερες διαστάσεις,αλλα η αστοχία των παιχτων του Δρομεα σε εύκολα σουτ,αλλα και το σχετικά δύσκολο γήπεδο στέρησε το μέγεθος στο σκορ.Απο την ομάδα του Δρομεα ,η οποία είχε ως μεγάλη απώλεια τον ¨εγκεφαλο¨ της Παπαχαραλαμπους,ολοι είχαν καλα διαστήματα σε άμυνα και επίθεση.Αρκετά θετικοιήταν οι Μπαζιωτακης και Βούλγαρης.
ΑΤΛΑΣ-ΔΡΟΜΕΊΣ 51-59,Δεκάλεπτα:6-22,9-7,17-9,21-19
Δρομέας(Νωντας Παύλος):Καρνεζης 4,Βούλγαρης 9(2),Γεννιας 3(1),Καρδαρας 3(1),Αντωνίου 2,Πεζιρκιανιδης 11,Μπαζιωτακης 10,Κυριακόπουλος 9,Μπουρης 8(1),Χαραλαμποπουλος,Κουτσουμπος.