Σάββατο 16 Μαΐου 2015

ΔΡΟΜΕΙΣ-ΝΟ ΠΥΛΟΥ 75-50

Με 75-50 επικράτησε ο Σύλλογος Δρομέων Υγείας Τρίπολης της Πύλου το απόγευμα του Σαββάτου (16/5), στο Κλειστό του ΔΑΚ Τρίπολης, για την τελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος της Α' ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ Ανδρών.
Στο αγωνιστικό σκέλος, η αρκαδική ομάδα επέβαλλε από το ξεκίνημα της αναμέτρησης τον ρυθμό της, με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 25-8 στην πρώτη περίοδο.
Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν στην δεύτερη περίοδο και τρέχοντας σερί 4-15 πλησίασαν αρχικά στο -4 (29-23, 4:07'') και λίγο αργότερα στον πόντο (31-30, 2:35''). Ωστόσο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα στο σκορ (33-30) στην ανάπαυλα.
Στην τρίτη περίοδο, οι Δρομείς Τρίπολης τρέχοντας σερί 14-4, απέκτησαν διαφορά άνω των 10 πόντων (+14, 47-34, 6:15'') με αποτέλεσμα να προηγηθούν με 60-46 στην λήξη της περιόδου.
Στην τέταρτη περίοδο, οι γηπεδούχοι διεύρυναν συνεχώς το προβάδισμα τους με αποτέλεσμα το 75-50 να είναι το τελικό σκορ.
Η αρκαδική ομάδα είχε τρεις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων: Ο Μπουρής σημείωσε 21 πόντους (με 6 τρίποντα), ενώ ο Καλούλης σκόραρε 20 πόντους. Πολύ καλή εμφάνιση σημείωσε και ο Παπακώστας, ο οποίος σκόραρε 17 πόντους.

Για την ομάδα της Πύλου, ο Καλδής σημείωσε 21 πόντους (με τρία εύστοχα τρίποντα).
Διαιτητές: Π. Καρδαράς-Χρ. Καρνέζης

Δεκάλεπτα: 25-8, 33-30, 60-46, 75-50Δρομείς Τρίπολης (Ηλίας Μπαλής): Μαρκόπουλος 2,  Μπαλής 4, Καλούλης 20 (1), Νταγιάντης 3, Σωτηρόπουλος 2, Γκριτζάς, Πετσούνης 3 (1), Πετρόπουλος 1, Κοσκινάς 2,  Μπουρής 21 (6), Παπακώστας 17, Ρεκουνιώτης
ΝΟ Πύλου: Αθ. Καλογερόπουλος 8, Σ. Καλογερόπουλος 7 (1), Τσαγκλής 1, Καλδής 21 (3), Στρατόπουλος 4, Μαρίνης, Διακουμής 9