Δευτέρα 26 Ιανουαρίου 2015

ΗΤΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΕΣΣΗΝΗ ΣΤΗΝ ΤΡΙΠΟΛΗ!

Το βίντεο του αγώνα: ΕΔΩ
Σπουδαίο διπλό σημείωσε εχτές το βράδυ η Μεσσήνη επί των Δρομέων με σκορ 62-63 στην παράταση (54-54 κ.π), πιάνοντας την ομάδα της Τρίπολης στο βαθμολογικό πίνακα κι αναγκάζοντάς την στην 2η σερί ήττα στο πρωτάθλημα, μέσα σε μια εβδομάδα. Οι “Ταύροι” αν και προέρχονταν από εντός έδρας ήττα και χωρίς τον “πύργο” του Παύλο Νώντα, ανασυντάχθηκαν ψυχολογικά, πήραν σημαντικό δίποντο και άλλαξαν τα δεδομένα του πρωταθλήματος.
Η αναμέτρηση είχε τα χαρακτηριστικά ενός ντέρμπι, με τους γηπεδούχους του Μιχάλη Βερβαινιώτη όμως να δείχνουν επηρεασμένοι από την κακή εμφάνιση και ήττα από την Καλαμάτα 80 την προηγούμενη αγωνιστική. Η ομάδα του Μιχάλη Μπακογιάννη είχε το πάνω χέρι και έφτασε να προηγείται στο τελευταίο δεκάλεπτο με δέκα πόντους. Οι Δρομείς όμως δεν τα παράτησαν και ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση στέλνοντας την αναμέτρηση στην παράταση. Στο έξτρα πεντάλεπτο οι φιλοξενούμενοι πήραν το ροζ φύλλο αγώνα με μια βολή του Κωνσταντίνου Πολυζωγόπουλου, ο οποίος τέθηκε αντιμέτωπος με την πρώην του ομάδα μετά 1,5 χρόνο.
Δεκάλεπτα: 15-16, 14-13, 10-13, 15-12, (8-9)
ΣΔΥ Τρίπολης (Βερβαινιώτης): Μαρκόπουλος, Μπαλής, Καλούλης 7(1), Νταγιάντης 4(1), Σωτηρόπουλος 3, Κούγιας, Πετσούνης 2, Αγγελόπουλος 2, Ρεκουνιώτης 12(2),Μπουρής 25(5), Παπακώστας 7(1), Κοσκινάς
ΓΣ Μεσσήνης (Μπακογιάννης): Σπυρόπουλος 5(1), Πολυζωγόπουλος 12(3), Χαραλαμπόπουλος, Μπακογιάννης 9, Στωικίδης, Τσιμπούρης 19(2), Παπαδέας 9, Αρβανίτης 5, Γεωργακόπουλος 3(1), Ξυπόλιτος 2, Ηλιόπουλος
Στην πρώτη περίοδο οι δύο ομάδες ξεκίνησαν μαζί στο σκορ (7-7, 5:29''). Ωστόσο αν και η αρκαδική ομάδα έδειχνε ότι θα κλείσει προηγούμενη την πρώτη περίοδο (15-12, 1:48''), ένα μικρό σερί 0-4 από τους φιλοξενούμενους του έδωσε την δυνατότητα να προηγηθούν (15-16).

Στην δεύτερη περίοδο, η μεσσηνιακή ομάδα αιφνιδίασε τον Δρομέα και με σερί 7-0, απέκτησε για πρώτη φορά σημαντική διαφορά στην αναμέτρηση (15-22, 5:12''). Ο Δρομέας Τρίπολης αντέδρασε προσωρινά χωρίς να αποκτήσει το προβάδισμα στο σκορ (18-22, 4:43''). Από την άλλη πλευρά ο ΓΣ Μεσσήνης απέκτησε νέο προβάδισμα 7 πόντων (20-27, 3:07''). Ωστόσο η αρκαδική ομάδα με ένα σερί 9-0, απέκτησε προβάδισμα (29-27, 14'') για να πάνε οι δύο ομάδες ισόπαλες στα αποδυτήρια στην ανάπαυλα του ημιχρόνου (29-29).

Στην τρίτη περίοδο, η ομάδα της Τρίπολης απέκτησε για πρώτη φορά προβάδισμα στο σκορ (31-29, 6:59'').Η Μεσσήνη από την πλευρά της διατήρησε σταθερά το προβάδισμα της στην αναμέτρηση  (33-35, 3:58'') με αποτέλεσμα να προηγηθεί με τρεις πόντους στο κλείσιμο της τρίτης περιόδου (39-42).

Στην τέταρτη περίοδο, η μεσσηνιακή ομάδα προηγήθηκε έως και με 10 πόντους (41-51, 6:19''). Η αρκαδική ομάδα αντεπιτέθηκε και κατάφερε με σερί 13-3, να δώσει νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση (54-54, 38'') χάρις σε εύστοχο τρίποντο του Ρεκουνιώτη.

Στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης, οι Δρομείς Τρίπολης προηγήθηκαν 60-59 (1:32''). Ο Σπυρόπουλος με τρίποντο, έδωσε προβάδισμα στην ομάδα της Μεσσήνης (60-62, 33''). Στην επόμενη επίθεση ο Μπουρής ισοφαρίζει (62-62, 23'').
Ο Πολυζωγόπουλος κερδίζει φάουλ από τον Νταγιάντη, το οποίο αμφισβήτησαν έντονα οι γηπεδούχοι. Ο Πολυζωγόπουλος με 1/2 βολές, δίνει νέο προβάδισμα στην ομάδα της Μεσσήνης (62-63, 18'').
Στην τελευταία επίθεση της αναμέτρησης, ο Μπουρής αστοχεί σε σουτ δύο πόντων και η ομάδα της Μεσσήνης παίρνει την νίκη και το ροζ φύλλο της αναμέτρησης.

Πρώτος σκόρερ για την αρκαδική ομάδα ήταν ο Διαμαντής Μπουρής ο οποίος σημείωσε 25 πόντους (με 5 τρίποντα).